Součástí koloběžky je stojánek a konkrétně k MIBO Mastr se v době mé koupě dodávaly zdarma i blatníky. Takže koloběžka jako taková je už od výroby plně vybavena na ježdění v jakémkoliv počasí... kromě noci. Na noční jízdu jsou sice vybaveny pláště pěkným reflexním pruhem, ale to zdaleka nestačí. V tomto článku tedy popíši svůj postup, kterým jsem se dopracoval k plně osvětlené koloběžce, se kterou je noční jízda stejně bezpečná, jako ve dne.
Než se pustíme do montáže, chtěl bych se omluvit za kvalitu fotek, slibuju, že pořídím lepší.
![]() |
MIBO Mastr v základní výbavě těsně po koupi. |
Odrazky
Podle zákona č. 56/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů musí být jízdní kolo (z pohledu zákona je i koloběžka jízdní kolo) vybaveno zadní červenou odrazkou a přední bílou odrazkou. Jsou dány nějaké minimální rozměry, konkrétně že alespoň jedna strana musí mít 4cm a celková odrazová plocha nesmí být menší než 20cm2.
Přední
Protože koloběžka vypadá zepředu stejně jako kolo, není problém použít běžné cyklopříslušenství. Já na rám zepředu nalepil odrazky FORCE 3M, které jednak dobře vypadají, druhak jsou mnohem efektivnější než standardní plastové odrazky, které se montují na kola. Navíc zákon splňují - velké mají rozměr 4x4cm. Dal jsem tam obě dvě, takže celkem hezky září.![]() |
Přední odrazky spolu s odrazkami ve výpletu kola, ještě před montáží blatníků. |
Výplet kola
Podle výše zmíněného zákona dále musíte mít uvnitř výpletu kola oranžovou odrazku minimálních rozměrů stejných jako v případě přední a zadní odrazky. To se na koloběžce s 16" koly splnit nedá, takže jsem alespoň do výpletu umístil FORCE 3M reflexní tyčinky. Koloběžku opravu nelze přehlédnout při osvětlení např. reflektorem auta.![]() |
Odrazky ve výpletu kola opravu nelze přehlédnout. |
Zadní
Mnohem zajímavější situace je v případě zadního kola. Koloběžka totiž nemá žádný pevný rám nad kolem (sedlovku, nosič, ...), na který by šlo cokoliv umístit. Naštěstí ale má blatník, který jde luxusně využít. Začal jsem nalepením FORCE 3M červených odrazek na zadní část blatníku. Je to lepší jak nic, ale zákon to nesplňuje - plocha je sice dostatečná, ale není kolmá k vozovce - naopak, je téměř horizontálně, protože blatník končí na cca druhé hodině při pohledu na kolo. V další kapitole se tedy zaměříme na osvětlení, které nám problém vyřeší.Osvětlení
Osvětlení patří k další povinné výbavě kola podle zákona, navíc je (narozdíl od odrazek) i prakticky potřebné, pokud chcete jezdit v noci.
Přední
Vzhledem k tomu, že na koloběžce máte běžná řidítka jako na kole, není problém je využít a pořídit na ně jakékoliv světlo v libovolné cykloprodejně.
Vzhledem k tomu, že vlastním několik výkonných svítilen z čínské produkce, rozhodl jsem se je využít i pro kolo - jednak odpadne starost o dobíjení dalších baterek a druhak nebudu muset celkově řešit další zařízení, ale využiji toho, co už stejně mám a používám. Z číny jsem tedy objednal univerzální držák na baterku, který připevním na řidítka a do něj uchytím existující baterku. Je to ale jen jeden možný přístup, můžete pořídit libovolné jiné světlo, které vám bude vyhovovat.
Zadní
U zadního světla opět řešíme problém s tím, že nemáme zadní rám. 99% světel, která se prodávají, je určeno k montáži na sedlovku. U koloběžky tušíte jasný problém - nemáme sedlovku.
S úspěchem tedy opět využijeme zadní blatník. MIBO blatník má na svém konci přidělanou zástěrku pomocí dvou šroubů. Ty jsou pro naši montáž naprosto klíčové. Dlouho jsem na internetu sháněl nějaké řešení, až jsem objevil tento držák na přední světlo na rám. Zkusil jsem ho tedy namontovat na zadní blatník a ejhle - on tam krásně padnul a drží jak přibitý. Bylo třeba použít pilník a trochu zbrousit jednu hranu aby se vešla vedle plechové tyčky, která drží blatník na rámu, ale to není nic, co by i méně šikovný kutil nezvládl. Tím tedy získáme luxusní úchyt na světlo v zadní části koloběžky.
![]() |
Držák na přední světlo namontovaný na zadním blatníku. Pro zvýšení viditelnosti jsem ho ještě z boku vybavil červenými odrazkami z balení, ze kterého pochází i velká červená nálepka na blatníku. |
Má to ještě jeden drobný háček - jak jsem již psal, světla předpokládají montáž na sedlovku, která je vertikální. Náš vyrobený úchyt je ale horizontální. Musíte tedy sehnat světlo, které bude možné namontovat i naopak, než předpokládá výrobce. To není až takový problém jako sehnat světlo, které se dá namontovat přímo na blatník. Navštívil jsem jednu z větších cykloprodejen v Brně a s prodavačem jsme vymysleli elegantní řešení. Vychází z toho, že světla značky SMART mají univerzální držák jak na přední, tak na zadní světlo. Můžeme tedy vzít držák na přední světlo a namontovat ho dozadu na naši přípravu, a do něj zacvaknout běžné zadní světlo, v mém případě vyhrálo SMART RL-317 R. Vše naprosto přesně sedlo a vypadá to zatraceně dobře.
Závěr
Osvětlit koloběžku není nejjednodušší, podpora od výrobců je nulová, ale naštěstí máme mnoho možností k experimentování. Moje řešení se ukázalo jako 100% funkční a bezpečné - auta mě objíždějí velkým obloukem. Pro zvýšení viditelnosti ještě doporučuji pořídit samonavíjecí reflexní pásky na oblečení - rukávy, novavice, a už vás nemůže přehlédnout ani slepec a nemusíte se bát jezdit ani za největší tmy mimo pouliční osvětlení.